Prūseliai – Tubeliai – Kaunas (68 km)
Maršrutas išsidėstęs Šakių rajone ir Kauno mieste. Rekomenduojama maršruto trukmė - viena diena (11 val.).
Maršrutas dosnus tiek saldumynais, tiek sočiais valgiais. Suvalkijai būdingi paprasti, rūgštūs ir saldūs sūriai. Prūselių kaimo gaspadinės moka suslėgti saldų senovinį sūrį. Svarbiausia jog šį amatą palydi nuoširdus troškimas puoselėti senolių papročius. Suvalkietės kviečia į edukaciją "Kaimiško sūrio gimimas".
Už keliolikos kilometrų, Tubelių kaime kepamas visos Lietuvos mėgstamas aguoninis vyniotinis. Paklausus jis dėl gausiai pertepto saldaus aguonų įdaro. Kepimui naudojamos natūralios lietuviškos žaliavos bei ruginis raugas, kuris pakeičia bet kokius maisto priedus. Su meile iškeptas pyragas leidžia perteikti geriausias kepinio skonio savybes. Prie šio saldėsio siūloma išragauti platų edukacinės programos „Zanavykų Ragaučius“ patiekalų asortimentą.
Tame pačiame kaime galima paragauti įvairiausių uogų ir vaisių vyno. Sertifikuotas tautinio paveldo ženklu, produktas garantuoja gerą skonį, kuris yra pats svarbiausias bendrame kokybės įvertinime. Vyndariai siūlo susipažinti su lietuvišku vynu edukaciniame renginyje „Vyno kerai“.
Ilgesniam pasisėdėjimui verta stabtelėti Kaune. Čia kulinarinio paveldo puoselėtojai gamina lietuviškus patiekalus bei vykdo „Lietuviškų tradicinių valgių“ edukacines programas.
-------------------------------------------------------------------
Skatiname Nemuno žemupio regiono vietos bendruomenių ir amatininkų iniciatyvas!
Tradicinių lietuviškų patiekalų gamintojas Kaune didžiuojasi sukaupęs beveik 43 kulinarijos paveldo patiekalus savo receptų knygoje. Jie pagaminti darbščiųjų šeimininkių rankomis, su meile, iš vietinių žaliavų, pagal autentiškus receptus ir technologijas, saugotas daugiau nei šimtmetį. Juk po klajonių svetimose šalyse, kur lėkštėse vartosi jūros gėrybės ar kepsniai su krauju, artėjant namų link, nevalingai svajojame apie mamos barščius su juodos duonos rieke ar spirgučiuose besimaudančius didžkukulius. Patiekalai gimstantys čia - patys gardžiausi, tarsi mamos rankomis pagaminti.
EDUKACINĖS PROGRAMOS:
„Lietuviški tradiciniai valgiai“
Paruoštos edukacinės programos patenkins smalsiausių žingeidumą, kur sužinosite, kad keptas kumpis - bajoriškos virtuvės elementas, o šiupiniai - valstiečių stalo dalis. Lietuva besidomintiems svečiams tokios programos bus puiki proga iš arčiau susipažinti su mūsų kultūriniais ypatumais ir virtuvės vingrybėmis. Šeimininkės padės pagaminti cepelinus, išsukti kastinį, pagaminti šaltibarščius, iškepti kūčiukus ir kt. Visi patiekalai gaminami tradiciniais būdais.
„Cepelinų gaminimo pamokėlė“
Kuomet svečiai iš užsienio paragauja cepelinų, dažnas iš jų paklausia – o kaip mėsa patenka į cepelino vidų? Padėkime jiems atsakyti į šį klausimą ir atskleiskime šią paslaptį. Svečiams pristatoma visa cepelinų gaminimo eiga. Jiems teks skusti bulves, jas tarkuoti, sunkti, pjaustyti spirgučius ir t.t. Svečių rankomis pagaminti cepelinai yra išverdami ir atnešami paskanauti.
Veiklos: susipažinimas su Lietuvos kulinariniais - kultūriniais ypatumais, patiekalų gaminimas ir valgymas.
Edukacijų trukmė: priklauso nuo pasirinktų patiekalų.
Kalba: lietuvių.
Sezoniškumas: edukacinės programos vyksta visus metus.
Vyną šioje giminėje gamina jau šešios kartos. Jo gaminimas paverstas maloniu rudens ritualu, kuris ne tik savo veiksmų seka, bet ir kvapais bei garsais šeimininkui primena vaikystę, kai matydavo savo tėvus gaminančius vyną. Tubelių kaime pasodintas kelių hektarų vynuogynas. Jame pluša patys gamintojai daugindami vynmedžius, kruopščiai atrinkdami veisles, kurios tiktų vyno gamybai.
PRAMOGINIS – EDUKACINIS RENGINYS APIE VYNDARYSTĘ IR VYNĄ „Vyno kerai“
Pramoginis – edukacinis renginys apie senąją Lietuvos vyndarystę, kuriame išgirsite lietuviškos vyndarystės istoriją, protėvių perduoto amato subtilybes nuo uogų auginimo iki vyno pagaminimo. Renginio metu galėsite padegustuoti gaminamo vyno.
Galima rinktis iš dviejų degustacijų:
1. „Vyno kerai“ degustacija 3 vyno rūšių - trukmė - 1,5 val.
2. „Vyno kerai“ degustacija 5 vyno rūšių - trukmė - 2 val.
Veiklos: susipažinimas su vyno tradicijomis ir jo rūšimis, degustacija.
Edukacijų trukmė: 1 – 2 val.
Kalbos: lietuvių, rusų, anglų.
Sezoniškumas: edukacinės programos vyksta ištisus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Tubelių kaime gimsta nuostabaus skonio, kulinarijos paveldo ženklu sertifikuotas aguoninis vyniotinis. Pokario metu šį gaminį pradėjo kepti močiutės Tubelių kaime, tai vyksta iki šiol. Per tokį ilgą laikotarpį didelė dalis lietuvaičių paragavo būtent čia iškepto aguonų vyniotinio.
EDUKACINĖ PROGRAMA „Zanavykų ragaučius“
Skrandis suurzgia galvojant apie naminius rūkytus lašinius, dešrą, gilių kavą ar krosnyje keptą kopūsto galvą? Norite kuo daugiau sužinoti apie Lietuvą bei Zanavykų kraštą? Tada ši programa būtent Jums!
Programos metu svečius pasitiks „gaspadinė“ ir jos „mergučės“, kurios supažindins su zanavykiškų patiekalų bei gėrimų istorija, mokins vietinės šnektos ir net susodins už stalo pagal unikalias to krašto tradicijas.
„Zanavykų ragaučiaus“ edukacinę programą aplankę žmonės sako, kad ši galimybė paglosto ne tik jų skrandį, bet ir širdį. Vieni nuoširdžiai pasilinksmina, o kiti, kartais, net braukia ašarą iš naujo atradę tikrą, gyvą, unikalią ir net šiek tiek egzotinę Lietuvą.
Veiklos: susipažinimas su Zanavykų tradicijomis, vaišės, atrakcijos.
Programos be edukacijos trukmė: 1 val.
Programos su edukacija trukmė: 1,5 val.
Kalba: lietuvių.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Sūrių receptai perduodami iš kartos į kartą. Nors receptų įvairovė ir nėra didelė, bet sakoma, kad kiekviename kieme gaminamas sūris yra vis kitoks. Taip yra todėl, kad kiekviena šeiminkė turi savo gaminimo paslapčių.
Saldaus sūrio gamintoja, kaip ir visos mergaitės, nuo mažumės su mama sukiojosi virtuvėje. Pastaroji buvo garsi kaimo gaspadinė, kurią kviesdavo ruošti vaišes vestuvėms, krikštynoms, jubiliejams ir kitoms progoms. Visų maisto gamybos paslapčių sūrio gamintojos mama išmoko iš savo įmotės bei jos sesers. Ne veltui sakome, kad receptai keliauja iš kartos į kartą.
Pruselių kaimo gaspadinės vertina tikrus naminius pieno produktus ir nuoširdžiai stengiasi, kad neišnyktų lietuviškas sūris.
EDUKACINĖ PROGRAMA ,,Kaimiško sūrio gimimas“
Edukacinės programos metu pasakojama sūrio atsiradimo istorija. Akcentuojami pagrindiniai lietuviško sūrio bruožai. Demonstruojama, kaip puode sutraukiama ir kaip slegiama spaustuvuose varškė. Sūris gaminamas tik iš natūraliai rauginto karvės pieno. Beje, skaniausias pienas laikytas molinėse puodynėse. Pagal šį receptą pusiau saldus sūris Šakių krašte gaminamas labai seniai.
Kol slegiamas sūris, galėsite išbandyti savo jėgas mušant sviestą autentiškame muštuvyje, pamatyti, kaip plaunamas sviestas bei dalyvauti viktorinoje. O jei norėsite, galėsite suvaidinti pasakėčią ,,Lapė ir sūris“. Po visų linksmybių vaišinsitės šviežiai suspaustu sūriu, sviestu ir žolelių arbata.
Veiklos: susipažinimas su Šakių krašto tradicijomis, sūrių rūšimis, patiekalų gaminimas, degustacija.
Edukacijos trukmė: ~ 2 val.
Kalbos: lietuvių, rusų.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.