Stakliškės – Žuklijai – Trakai – Jovariškės (71 km)
Maršruto, išsidėsčiusio per Prienų ir Trakų rajonus, rekomenduojama trukmė - viena diena (11 val.)
Maršrutas „Dzūkija“ supažindina su Dzūkijos etnografinio regiono kulinariniu paveldu. Iš medaus galima pagaminti daugybę įvairiausių gėrimų – taip pat ir midų. Jam geriausiai tinka medus be vaško, bičių duonelės ar kitokių priemaišų. Iš geros kokybės bičių sunešto medaus, Stakliškėse gaminamas midus. Čia organizuojamos midaus degustacijų programos.
Turbūt niekas kitas Lietuvoje nemoka išsikepti tiek daug duonos gaminių, kaip dzūkai. Žuklijų kaimo duonos kepėjos tai tik patvirtins. Edukacija "Duonelė kasdieninė" paliks neišdildomą įspūdį apie duonos svarbą ir šventumą.
Kas yra geriau už kibinus? Naminiai kibinai! Būtent tokius juos gamina karaimės kibinų sostinėje Trakuose. Stebėti visą gamybinį procesą ir vaišintis galima kibinų edukacinėje programoje.
Lietuvių tauta yra perėmusi nemažai patiekalų iš kaimyninių tautų. Kai kurių receptūros buvo šiek tiek pakeistos pagal Lietuvišką skonį, jie buvo pamėgti ir plačiai gaminami visoje šalyje. Dabar negalima nelaikyti jų nacionaliniais patiekalais. Pavyzdžiui, bulvių plokštainis į Lietuvą pateko iš vokiečių virtuvės ir dabar jis žinomas kiekvieno lietuvio namuose. Jovariškių kaime jis gaminamas pagal ypatingą, senovinį receptą su rūkytais mėsos gabalėliais. Pabandyti išsikepti ir paragauti šio plokštainio kviečia rūkytų mėsos gaminių ir plokštainio edukacijos vedėjai.
-------------------------------------------------------------------
Skatiname Vilniaus regiono vietos bendruomenių ir amatininkų iniciatyvas!
Midus gaminamas laikantis senųjų gamybos tradicijų, natūralios fermentacijos būdu. Nuo pat midaus gamybos atkūrimo buvo atrinktos ir ištobulintos kelios midaus gamybos receptūros, todėl nepakitusios sudėties midus gaminamas iki šiol. Stakliškėse pavyko išsaugoti tradicijas, kurios kitose vietovėse jau išnykusios. Gamintojo vizija – tęsti senovės lietuvių midaus gamybos tradicijas, puoselėti ir perteikti ateities kartoms originalaus nacionalinio gėrimo gerąsias ypatybes, vartojimo papročius ir kultūrą.
„MIDAUS EDUKACINĖ IR DEGUSTACINĖ PROGRAMA“
Atvykę svečiai turės galimybę aplankyti gamybos patalpas bei rūsius, kuriuose laikomi ir brandinami midūs ir midaus gėrimai. Sužinosite, kokie technologiniai procesai vyksta gamybos metu ir kokios žaliavos bei ingredientai naudojami midaus gamybai. Rūsiuose sklindantys įvairūs medaus bei žolelių kvapai dar labiau sustiprins pojūčius ir padidins patirtą įspūdį. Svarbu žinoti, kad svečiai į gamybos patalpas priimami tik darbo dienomis. Šeštadienį visi kviečiami apsilankyti midaus muziejuje bei degustacijoje.
Po edukacinės programos gamybos patalpose svečiai kviečiami apsilankyti neseniai restauruotame salyklo džiovyklos bokšte, kuriame yra įrengtas nedidelis midaus muziejus. Apsilankę išgirsite seniausio pasaulyje gėrimo - midaus atsiradimo istoriją, sužinosite, kaip ir iš kur atsirado pats pirmasis midus. Muziejinėje ekspozicijoje turėsite galimybę susipažinti su ankstesniųjų laikų midaus gėrimo indais, taurelėmis, išvysite midaus gėrimo ragą.
Degustacijų metu galėsite susipažinti su kulinarinio paveldo statusą turinčiais gėrimais, įvertinti skirtingų midaus ir midaus gėrimų skonių savybes bei atpažinti naudojamus ingredientus, kurie kaskart vis kitaip atsiskleidžia kiekviename gėrime.
Veiklos: susipažinimas su midaus istorija, gėrimais, indais, gamybinėmis patalpomis, degustacija.
Edukacijos ir degustacijos trukmė: ~1 - 1,5 val.
Kalbos: lietuvių, rusų, anglų.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Midaus edukacinėse ir degustacinėse programose priimamos ne mažesnės kaip 8 asmenų ir ne jaunesnių nei 20 metų amžiaus lankytojų grupės.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Žuklijų kaime gimsta paprasta rauginta ruginė duona, kurią kepa sertifikuota amatininkė, duonos kepėja, meistrė. Ji visai neseniai buvo apdovanota geriausia Lietuvos amatininke maisto kategorijoje. Ši duona turi kulinarinio ir tautinio paveldo sertifikatus, yra pripažintas Aukštadvario regioninio parko produktas.
DUONOS KEPIMO EDUKACINĖ PROGRAMA "Duonelė kasdieninė"
Edukacinės programos metu kiekvienas svečias į rankas gauna jau paruoštos duonos tešlos (duonos tešlą reikia ruošti dvi dienas), suformuoja duonos kepalėlį, kuris iškepamas duonkepyje pečiuje. Kol duonelė kepa, pristatomas duonos kelias nuo grūdo iki duonos kepalo ant stalo. Pasakojama apie duonos kepimo tradicijas, papročius, supažindinama su senoviniais įrankiais ir rakandais: sietuve, spragilu, vėtykle, girnomis, kultuve, bezmėnu. Pasibaigus programai kiekvieno svečio duonos kepalėlis įdedamas į popierinį maišelį ir padovanojamas, kad galėtų svečias paragauti ir kitus pavaišinti.
Veiklos: pasiruošimas duonos kepimui - pečiaus išvalymas, duonos tešlos kepalo formavimas. Po to duona kepama, o tuo metu vyksta susipažinimas su duonos tradicijomis, gamyba, rakandais. Pabaigoje vyksta iškeptos duonos degustacija.
Edukacijos trukmė: 1,5 val.
Kalbos: lietuvių, anglų, rusų.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Karaimų kultūra ir jos virtuvė tapo reprezentaciniu objektu pristatant Lietuvos šalį ir Trakų miestą. Tai neatsiejami dalykai - kur Lietuva, ten Trakai, o kartu ir Karaimai. Solidaus grožio miestelyje išliko tradicinė karaimų virtuvė, kurios pagrindas yra mėsos ir tešlos patiekalai. Gaminiai ir jų receptai šimtus metų buvo perteikiami iš kartos į kartą Karaimų šeimose. Vienas garsiausių patiekalų, ne tik karaimams žinomas, bet ir Lietuvoje plačiai paplitęs - kibinai.
„TRADICINIO KARAIMŲ PATIEKALO - KIBINŲ PARODOMASIS GAMINIMAS IR DEGUSTAVIMAS“
Tikruose karaimų bendruomenės namuose, dalyvaujant vienos iš mažiausios tautinės mažumos Lietuvoje ir Trakuose – karaimų atstovui, kviečiame susipažinti su karaimų gyvenimo būdu, tradicijomis, papročiais. Sužinosite apie tradicinius, žinomiausius karaimų patiekalus, pasidžiaugsite pačių paruoštu kibinu ir kitų patiekalų gardumu.
Veiklos: susipažinimas su karaimų gyvenimo būdu, tradicijomis, papročiais, tradicinio žinomiausio karaimų virtuvės patiekalo gaminimo subtilybėmis. Po to savarankiškai ruošite kibinus ir juos degustuosite. Po visko vyks filmo apie karaimus žiūrėjimas, fotografavimasis su karaimų tradiciniais apdarais.
Edukacijos trukmė: iki 2 val.
Kalbos: lenkų, anglų, rusų, lietuvių.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Jovariškių kaime gaminami lietuviški sertifikuoti patiekalai, kurių receptams virš 100 metų! Ypač gardūs rūkyti mėsos gaminiai, pripažinti vienais skaniausių, nes šeimininkai visada pasirūpina, kad mėsa juos pasiektų tik iš Lietuvos kaimo ūkininkų. Bulvių patiekalai ruošiami iš pačių užaugintų bulvių. Gardžiausias - keptas bulvių plokštainis (kugelis) istoriškai į Jovariškiečių šeimą atkeliavęs iš Alytaus.
RŪKYTŲ MĖSOS GAMINIŲ IR BULVIŲ PLOKŠTAINIO EDUKACIJA
Atvykus galėsite stebėti bulvių plokštainio, rūkytų mėsos gaminių rūkymo procesą. Vėliau galėsite prisidėti prie gaminimo. Bus degustuojami ne tik rūkyti mėsos gaminiai, bet ir dideli iškepti kiaulienos „šmotai“. Prie arbatėlės patiekiami senoviniai tortai, pyragaičiai. Visi svečiai bus sočiai ir skaniai pavaišinti.
Veiklos: susipažinimas su bulvių plokštainio bei rūkytų mėsos gaminių istorija, aktyvus dalyvavimas gamybiniame procese, mėsos rūkyklos lankymas (iš ten parsinešama mėsa), mėsos degustavimas, bulvių skutimas ir tarkavimas, bulvių plokštainio tešlos gaminimas, kepimas, ragavimas.
Sodyboje rengiamos tautinio paveldo patiekalų degustacijos 20-50 asmenų grupėms.
Edukacijos trukmė: apie 1-1,5 val.
Kalbos: rusų, anglų, lietuvių.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.