Balsiai - Vilnius - Nemėžis (28 km)
Vilniaus apskrityje išsidėsčiusio maršruto trukmė apie 7 val.
Vilniaus regiono apylinkėse kepamas gardus šakotis, meduoliai bei kiti kulinarijos paveldo patiekalai. Šviežutėlį, ką tik iš krosnies ištrauktą šakotį ragauti ir visą jo gaminimo eigą stebėti galima Balsiuose.
Vienoje sostinės vietoje gaminami trijų skirtingų rūšių blynai, lietuviškos tradicinės sriubos ir, žinoma, spirgučiuose "besimaudantys" didžkukuliai. Juos visa Lietuva meiliai vadina – cepelinais. Šių tradicinių lietuviškų patiekalų gamybos būdas gali būti demonstruojamas edukacinės programos metu.
Už 5 minučių kelio nuo šios vietos kepami spalvingieji meduoliai, nuo tarpukario nepraradę populiarumo. Vilniaus centre įsikūrę meduolių kepėjai visus maloniai kviečia į šių kepinių edukacinį užsiėmimą. Susipažinti su miesto saldžia kulinarine istorija kiekvienam į naudą, ypač, kai yra galimybė prisiliesti savo rankomis prie kulinarijos paveldo.
Maršruto gausią puotą vainikuoja sultingi ir skanūs balandėliai iš Nemėžio kaimo, kurie sertifikuoti tautinio paveldo ženklu. Šio patiekalo edukacinė programa nepaliks abejingų. Laikas bus praleistas įsimintinai ir sočiai.
-------------------------------------------------------------------
Skatiname Vilniaus regiono vietos bendruomenių ir amatininkų iniciatyvas!
Šis unikalus šakočio receptas gimė prieš 120 metų Sūduvos krašte ir iš kartos į kartą buvo perduodamas šeimos moterų. Šakotis gimęs Bliūkiškių kaime dabar kepamas Balsiuose. Skanėstas įvertintas ekspertų ir turi Lietuvos tautinio paveldo sertifikatą. Jis yra visos giminės pasididžiavimas.
Tradicinių lietuviškų patiekalų gamintojas Vilniuje didžiuojasi sukaupęs beveik 50 kulinarijos paveldo patiekalų savo receptų knygoje. Jie pagaminti darbščiųjų šeimininkių rankomis, su meile, iš vietinių žaliavų, pagal autentiškus receptus ir technologijas, saugotas daugiau nei šimtmetį. Juk po klajonių svetimose šalyse, kur lėkštėse vartosi jūros gėrybės ar kepsniai su krauju, artėjant namų link, nevalingai svajojame apie mamos barščius su juodos duonos rieke ar spirgučiuose besimaudančius didžkukulius. Patiekalai gimstantys čia - patys gardžiausi, tarsi mamos rankomis pagaminti.
EDUKACINĖS PROGRAMOS
„Lietuviški tradiciniai valgiai“
Paruoštos edukacinės programos patenkins smalsiausių žingeidumą, kur sužinosite, kad keptas kumpis - bajoriškos virtuvės elementas, o šiupiniai - valstiečių stalo dalis. Lietuva besidomintiems svečiams tokios programos bus puiki proga iš arčiau susipažinti su mūsų kultūriniais ypatumais ir virtuvės vingrybėmis. Šeimininkės padės pagaminti cepelinus, išsukti kastinį, pagaminti šaltibarščius, iškepti kūčiukus ir kt. Visi patiekalai gaminami tradiciniais būdais.
„Cepelinų gaminimo pamokėlė“
Kuomet svečiai iš užsienio paragauja cepelinų, dažnas iš jų paklausia – o kaip mėsa patenka į cepelino vidų? Padėkime jiems atsakyti į šį klausimą ir atskleiskime šią paslaptį. Svečiams pristatoma visa cepelinų gaminimo eiga. Jiems teks skusti bulves, jas tarkuoti, sunkti, pjaustyti spirgučius ir t.t. Svečių rankomis pagaminti cepelinai yra išverdami ir atnešami paskanauti.
Veiklos: susipažinimas su Lietuvos kulinariniais - kultūriniais ypatumais, patiekalų gaminimas ir valgymas.
Edukacijos trukmė: priklauso nuo pasirinktų patiekalų.
Kalba: lietuvių.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Vilniaus krašto saldumynų gamintojai puoselėja senas šio krašto tradicijas meduolių kepime. Gaminimo paslaptis perėmė iš mamos, kurias ši sužinojo iš savo prosenelių. Meduoliai pagaminti iš natūralaus medaus ir sviesto pagal šimtametę receptūrą, todėl yra sertifikuoti ir pažymėti tautinio paveldo ženklu.
MEDUOLIŲ EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS
Edukacijos užsiėmime sužinosite apie meduolių atsiradimo istoriją. Pasakojimo metu galėsite paragauti skanumynų. Šeimininkai papasakos, kodėl senovėje kareiviai imdavo su savimi meduolį, kodėl juos parduodavo vaistinėse ir kodėl glajus ant meduolių vadinasi karališkas.
Gamindami kartu su šeimininkais pamatysite, kokie prieskoniai dedami į meduolių tešlą ir kuo jie skiriasi nuo tarpukario meduolių. Baigus kepti, meduolius dekoruosite patys.
Veiklos: susipažinimas su meduolių istorija, meduolių gaminimas, tešlos maišymas, kepimas, dekoravimas bei ragavimas.
Edukacijos trukmė: 1 -1,5 val.
Kalbos: lietuvių, lenkų, rusų.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.
Lietuvos totorių kulinarinio paveldo tradicijų palikuonimis galima laikyti gausiai totorių apgyvendintą gyvenvietę Vilniaus rajone - Nemėžio kaimą. Bendruomenė sertifikavo daugiau nei 10 kulinarinio paveldo patiekalų, vienas iš jų – balandėliai. Ši vieta, už tradicijų puoselėjimą Lietuvoje, jau ne kartą gavo labai gerą įvertinimą.
SERTIFIKUOTŲ KULINARINIO PAVELDO PRODUKTŲ EDUKACINĖ PROGRAMA
Veiklos: susipažinimas su totoriškais patiekalais, jų istorija, gaminimas, degustacinė puota.
Edukacijos trukmė: įvairi, priklauso nuo žmonių kiekio.
Kalbos: užsiėmimai vedami lietuvių, lenkų, rusų, anglų, turkų, totorių kalbomis.
Sezoniškumas: edukacinė programa vyksta visus metus.
Daugiau informacijos apie objektą rasite projekto vykdytojo svetainėje.